Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Ponieważ często można usłyszeć twierdzenie „jeżeli nie ma cię w sieci, to nie istniejesz” - coraz więcej firm posiada bądź planuje stworzyć własne strony internetowe.

Na wstępie pojawia się pytanie: co to jest dobra strona internetowa... Ile ma kosztować, jak zrobić ją dobrze i możliwie tanio. Jest jeszcze jedno, wciąż aktualne pytanie: jak nie dać się naciągnąć?

Zaczynamy szukać specjalisty bądź firmy wyspecjalizowanej w tworzeniu stron internetowych.
Bardzo często zaczynamy od wyszukiwarki Google, i jest to o tyle właściwe postępowanie, że jeżeli komuś udało się wypromować w Google, można przypuszczać, że będzie mógł to samo zrobić dla Ciebie... ale czy to zawsze jest prawdą?

W większości tak, ale... w mojej pracy zawodowej, często mam do czynienia z klientami, którzy
niestety, zostali... „ograni”. Tworząca stronę internetową firma „zapomniała” wspomnieć o paru niezwykle istotnych „niuansach” wirtualnego świata.

Przykre sytuacje często mają miejsce a ich powodem jest Twoja niewiedza, którą nieuczciwe firmy chcą wykorzystać.

Ten krótki raport mówi o tym czego należy pilnować zawierając umowę z firmą, która będzie nam tworzyć stronę internetową.

Oto kilka trików, stosowanych przez twórców stron, na które warto zwrócić uwagę. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one ustrzec się sytuacji, których wielokrotnie byliśmy świadkami.
 

1. Załatwicie formalności? Tak, załatwimy...

Słów parę o rejestracji domeny. Często właściciele agencji reklamowych czy interaktywnych załatwiają wszystkie formalne sprawy związane z zakupem adresu www dla strony klienta.

Jest to jak najbardziej miła praktyka ale, klient często nie jest informowany o tym że, domena nie jest zarejestrowana na niego osobiście, bądź jego firmę. Jest zarejestrowana na wykonawcę, czyli
reprezentującą go agencję reklamową. Fakt ten „wypływa” dopiero w momencie kiedy zechcesz zmienić usługodawcę.

Z tego tytułu, możesz mieć później ogromny problem ze zmianą agencji reklamowej. Warto zadbać o to by fakt zakupu adresu dla Państwa strony www był potwierdzony umową bądź chociaż widniał na fakturze.

Oczywiście można później domagać się swoich praw w sądzie, ale wymaga to poświęcenia czasu i pieniędzy oraz zazwyczaj utratę pozycji w wyszukiwarce poprzez „wyrzucenie” dotychczasowych treści z internetu.

2. Czy ja mam prawo do...

Nieprzekazanie wszelkich praw autorskich wraz z wdrożeniem strony www też jest częstą przyczyną licznych problemów ze zmianą agencji reklamowej. Proszę się upewnić, że zdjęcia i grafiki przygotowane na rzecz danego projektu przejdą na Twoją własność wraz z uregulowaniem ostatniej faktury za stworzenie strony internetowej. Umożliwi Ci to korzystanie z tych zasobów na przykład w innych materiałach reklamowych oraz ich ciągłe wykorzystywanie w przypadku zmiany firmy obsługującej Twoją stronę.

3. Ach te stopki... takie niewidoczne, a jednak...

Warto również przyjrzeć się zapisom dotyczącym stopki strony internetowej. Dobrym zwyczajem, stosowanym przez naszą agencję reklamową, jest wyszczególnienie tego co może się tam znaleźć. Każ dy ma prawo do chwalenia się własną pracą, ale niektórzy wykorzystują stopki w innych, często „nieetycznych”, celach.

Umieszczają np. linki do stron innych klientów, celem podniesienia ich pozycji w wyszukiwarkach nie informując o tym, że może to wpłynąć negatywnie na pozycję Twojej strony.

Tak więc, dobrze zawrzeć w umowie zapis o ilości linków w stopce, ich formie i treści.

4. Projektujemy strony... graficznie

Projekt graficzny strony www jest bardzo ważną składową, ale... tylko jedną z bardzo wielu równie ważnych składowych DOBREJ strony internetowej. Wiele firm tak naprawdę sprzedaje jedynie
projekt graficzny oraz jego wdrożenie. Nie informuje jednak klienta o tym, jak ważne i czasochłonne jest zamieszczenie wartościowej treści, przemyślenie jej układu i zawartości.

„Zapomina się” zaprojektować sposobu prezentacji produktu, sporządzenia analizy intuicyjności linkowania i nazewnictwa, częstości wyszukiwania konkretnych słów tzw. kluczowych... bo to wszystko trwa.

pamiętaj o tym, że wyszukiwarka Google bardzo „lubi” wartościową, właściwie podaną treść.

5. Wierszokleci..., 1 kolumna i aż (!?) 3 wiersze

Oszczędności po stronie wykonawcy wynikają również z „macoszego” traktowania zawartości strony www. Ponieważ przygotowanie dobrej zawartości wymaga analizy Twojej konkurencji, klientów, fraz kluczowych którymi się posługują, itd. czyli znowu czasu.

Ponieważ stworzenie wartościowej treści na stronę internetową jest procesem dużo bardziej skomplikowanym niż mogłoby się wydawać, bardzo ważne jest określenie zakresu prowadzonych prac nad zawartością (treścią) Twojej strony www w umowie.

W przypadku uzupełniania treści przez Twoją firmę należałoby również wyznaczyć do tego zadania jedną odpowiedzialną osobę i odpowiednio ją przeszkolić. Szkolenie takie powinno być przeprowadzone przez firmę tworzącą stronę internetową najlepiej w trakcie trwania projektu, bądź zaraz po wdrożeniu strony.

6. Obietnica raju - Wypozycjonujecie? Wypozycjonujemy...

Pozycjonowanie strony internetowej jest procesem bardzo pracochłonnym, składającym się z szeregu zabiegów i dlatego przemilczany na tym etapie negocjacji jest fakt, że to będzie
dodatkowo kosztować... Pada pytanie: „wypozycjonują Państwo naszą stronę internetową?”, częsta odpowiedź to: „tak, oczywiście”.

Odpowiedź jak najbardziej słuszna ale, ...od razu w tym momencie powinno paść pytanie o słowa kluczowe. Jeżeli nie padnie to sprawa jest, delikatnie rzecz ujmując, niedopowiedziana...

Wypozycjonowanie strony internetowej na nazwę firmy to absolutna podstawa i dość prosty do osiągnięcia cel. Problemy się zaczynają, kiedy chcemy pozycjonować naszą stronę internetową np. na nazwy produktów. Dlatego właśnie, bardzo ważne jest już od początku uwzględnienie potrzeb pozycjonowania w projekcie Twojej strony. Wymagana jest też analiza słów kluczowych by były takie jakich używają klienci szukając Twojego produktu.

Takie podejście bardzo ułatwi i przyśpieszy późniejsze osiągnięcie wysokich pozycji. Zaoszczędzi również mnóstwo czasu oraz pieniędzy.

7. Listonosz też powinien wyglądać

Konfiguracja Twojej poczty internetowej jest również źródłem oszczędności czasu przez firmy wykonujące strony internetowe. Dlatego też na stronie może wylądować Twój stary adres email założony najczęściej w jakiejś darmowej domenie jak @gmail.com bądź @wp.pl.

Skutkuje to sytuacją, że pocztę ze strony @xyz.pl wysyłamy z całkiem innej domeny @abc.pl.

Konfiguracja tych usług i ich wdrożenie jest również zabiegiem trochę czasochłonnym, ale Twoja korespondencja od razu zaczyna wyglądać znacznie bardziej profesjonalnie i autentycznie. Należy więc zadbać o to, by w umowie zawarty był zapis o konfiguracji usług
pocztowych. Dobrze jest również zaprojektować profesjonalny szablon pocztowy oraz formularz kontaktowy.

Skoro wiesz już jak się ustrzec wielu „kontrowersyjnych” praktyk wybierając firmę, która stworzy stronę internetową ,czas na pytanie: Co dalej?

Co po wdrożeniu projektu? Ktoś, kto zawodowo zajmuje się tworzeniem stron internetowych powinien mieć również pomysł w jaki sposób wypromować nowo stworzoną stronę internetową jakich narzędzi i technik użyć.

Podsumowując, pamiętaj aby wszystko o czym rozmawiasz z przyszłym wykonawcą strony, znalazło się później na umowie. Skoro płacisz, powinieneś liczyć na spełnienie obietnic zawartych w umowie. Nie daj się oszukać. Nie zapomnij też o promocji nowej strony i powierz to zadanie specjalistom.


Zainteresowany ofertą? - Zostaw kontakt do Siebie